איך לאמן את המוח שלך לביצועי שיא

528
0
אדם עם נורות מאירות מעל לראשו, מייצג הפעלת הפוטנציאל המנטלי לביצועי שיא

אם אתם תוהים מה זה ביצועי שיא אני די בטוח שאתם מכירים את התחושה הבאה- מתאמנים קשה שעות ארוכות, אך ברגע האמת פשוט לא מצליחים לתת את המיטב. גם אם הגוף חזק ומוכן, המוח משתבש ומעכב את ההצלחה. הגיע הזמן 

ספורטאים מקצועיים יודעים שהמפתח לניצחון הוא לא רק כוח שרירים אלא גם ובעיקר אימון מנטלי. וגם אתם יכולים לאמץ את הטכניקות המוכחות האלה כדי להגיע לביצועי שיא בתחום שאתם בוחרים!

בבלוג הזה אשתף עמכם ממצאים מדעיים עדכניים ואתן לכם טיפים יישומיים שיעזרו לכם לחזק את המיינדסט להצלחה מוחלטת. יהיו פה גם סיפורי השראה נהדרים כמו האורח של הפודקאסט השני! שעשיתי עם ניב יוספי, איש הברזל שהתגבר על פציעה והגשים את חלומו בזכות אימון מנטלי עיקש.

נראה לך? בואו נתחיל את המסע!

ראשית, בואו נבין לעומק למה בכלל כל כך קריטי לאמן את המיינד לקראת אתגרים גדולים.

חשיבות אימון מנטלי: ספורטאי מצטיין מדמיין מטרות בבירור וחוצה קו סיום בניצחון

למה כל כך חשוב אימון מנטלי?

אימון מנטלי הוא המפתח לניצול מלא של הפוטנציאל הגלום בנו – הן הפיזי והן הנפשי. מחקרים רבים מראים זאת באופן חד-משמעי.

למשל, מחקר שפורסם ב-Frontiers in Psychology מצא שספורטאים עם אימון מנטלי איכותי יותר מפגינים ביצועים גבוהים יותר בתחרויות מאלה עם אימון גופני בלבד. כלומר, ברגע האמת דווקא המיינד הוא זה שקובע!

מחקר נוסף הראה כי שיפור יכולות מנטליות יכול להביא לעלייה ממוצעת של כ-10% בביצועים פיזיים של ספורטאים. זו קפיצה אדירה שיכולה להפריד בין ניצחון והפסד! 

הסיבה לכך היא שהאימון המנטלי משפר מגוון מיומנויות קוגניטיביות כמו:

– מיקוד וריכוז 

– ויסות רגשי והתמודדות בלחץ

– ביטחון ומוטיבציה עצמיים 

– יכולת קבלת החלטות

– זיכרון ויזואלי

כאשר כל אלו משופרים, הביצועים שלנו בהכרח יטפסו לרמה גבוהה יותר. אז בואו נראה איזה טכניקות קיימות וכיצד ליישמן.

ויזואליזציה: שחיין מדמיין תנועת חתירה מושלמת ובועט בכוח דרך המים

ויזואליזציה

ויזואליזציה, או במילים אחרות דימוי חזותי, היא הכלי הראשון שאמליץ לכם לאמץ. 

הרעיון הוא ליצור במוח תמונות חיות וברורות של עצמנו מבצעים בהצלחה את המיומנות או הפעולה הרצויה. כך אנו מדמה למוח שלנו מציאות עתידית רצויה והוא מתחיל להאמין שזו אכן מציאות אפשרית.

לדוגמה, שחיין שרוצה לשבור שיא אישי יכול להשתמש בוויזואליזציה ולדמיין את עצמו שוחה במהירות, מבצע תנועות חזקות ומדויקות, עובר ללא מאמץ בין המתחרים ולבסוף נוגע ראשון בקיר בזמן מצוין חדש.

מחקר באוניברסיטת קליפורניה מצא כי ספורטאים שהשתמשו באופן עקבי בוויזואליזציה שיפרו את הביצועים שלהם בממוצע בכ-26%. זו קפיצה עצומה! 

איך בדיוק מבצעים ויזואליזציה נכון? קחו לכם כמה דקות ביום, כשאתם רגועים ובמקום שקט. עצמו עיניים והתחילו לדמיין בפרוטרוט את הביצוע המושלם – ראו את עצמכם בפעולה כאילו בסרט או משחק מחשב. הקפידו גם על פרטים קטנים שיהפכו את החוויה ליותר מציאותית. לאט לאט תרגישו כיצד זה הופך לאמיתי עבורכם.

מדיטציה: אישה שלווה יושבת בתנוחת לוטוס עם עיניים עצומות, מגלמת מיקוד

מדיטציה

מדיטציה עוזרת לנו להרגע, לנקות את הראש ממחשבות ולהגביר את המיקוד. אלו אבני יסוד הכרחיות לביצועים מיטביים. 

כאשר אנו פנויים מתסכול, פחדים או חרדת ביצוע, הגוף והמוח פועלים בהרמוניה רבה יותר. קל לנו יותר לזרום עם תחושות הגוף במקום להיאבק בהן, וכך אנו משיגים יותר עם פחות מאמץ כנגד עצמנו. 

מחקר מאוניברסיטת אוקספורד בדק זאת על קבוצת רצים למרחקים ארוכים. חצי הקבוצה עברה אימון מדיטציה מובנה ואילו החצי השני לא. תוצאות המחקר הראו כי מי שהתאמנו במדיטציה שיפרו את זמני הריצה שלהם בממוצע בכ-15 שניות (!) לעומת מי שלא עשו מדיטציה. 15 שניות יכולות להכריע תחרות!

אז איך מבצעים נכון מדיטציה לפני אימון או תחרות? העיקרון הוא פשוט: תשבו עם עיניים עצומות והתמקדו בנשימה שלכם – שאיפה ונשיפה איטיות ועמוקות. תוכלו לספור במוח את משך הנשימות או לחזור במוח על מילה כלשהי שמרגיעה אתכם. כל פעם שמחשבות יתערבבו או יסיחו את דעתכם, חזרו בעדינות לנשימות. 

יש הרבה טכניקות וסגנונות של מדיטציה, אז תנסו כמה עד שתמצאו את זו המתאימה לכם. עיקרון חשוב נוסף הוא עקביות – מדיטציה דורשת תרגול יומיומי כדי שתרגישו את השפעתה המלאה.‏היפנוזה עצמית: עין חדה מתמקדת בנדנדה נעה, חודרת עמוק לתת-מודע

היפנוזה עצמית 

היפנוזה עצמית היא טכניקה מעניינת נוספת שכדאי שתכירו. בהיפנוזה אנו מכניסים את עצמנו למצב מוגבר של מודעות וקליטת מסרים, תוך ניצול יכולות התת-מודע שלנו. 

ספורטאים רבים מאזינים להקלטות היפנוזה עצמית מותאמת אישית לצרכיהם הייחודיים. הקלטות אלו מלוות במוזיקה רגועה וכוללות הוראות ומסרים מותאמים אישית כמו: “אני רגוע/ה ובטוח/ה ביכולותיי”, “אני בוחר/ת לתת את המיטב ברגע זה” ועוד. שילוב של הוראות מותאמות עם מצב תודעה מוגבר הופך אותן לחזקות ואפקטיביות יותר.

מחקרים הראו כי ספורטאים שהאזינו להקלטות היפנוזה סמוך לתחרות השיגו שיפור ממוצע של כ-4.5% בתוצאותיהם. 4.5 אחוז עלולים להוות את ההבדל בין מקום ראשון לשני!

בניית שגרה יעילה: מונטאז' של ספורטאי מתאמן במודעות - מתבונן, כותב ביומן, מדטיר

 בניית שגרת אימון מנטלי אפקטיבית 

המפתח להצלחה עם אימון מנטלי הוא עקביות והתמדה לאורך זמן. פה נכנסת משמעת עצמית שדורשת מאמץ לא מבוטל. אך ההשקעה משתלמת בגדול!

הנה כמה עצות פרקטיות שיעזרו לכם לבנות שגרת אימון מנטלי יעילה:

קבעו זמנים קבועים – הקציבו פרקי זמן מוגדרים בשבוע שבהם תתאמנו מנטלית. לדוגמה, 20 דקות בבוקר ו20 דקות בערב. סמנו זאת בלוח השנה שלכם כמו פגישה חשובה עם עצמכם.  

מצאו מקום שקט – אל תבצעו אימון מנטלי בסביבה שיש בה הסחות דעת או רעשים. תמצאו מקום שקט ונינוח ככל האפשר עבורכם.  

גוונו את התרגול – אל תבצעו כל פעם אותה תרגיל מנטלי מדויקת. תנסו ויזואליזציות שונות, סגנונות מדיטציה מגוונים, היפנוזה ועוד. שברו שגרה כדי שלא תמאסו. 

תעדו את התהליך – נהלו יומן ורשמו אחרי כל אימון איך הרגשתם, מה הצלחתם לעשות, היכן פגשתם קושי ומה תרצו לשפר.  

קבעו מטרות נקודתיות – לפני כל אימון מנטלי הציבו לעצמכם מטרה ספציפית כמו “להפחית חששות” או “לחזק תמונה של עצמי מנצח”.

 

הגיע הזמן לאמץ גישה מנטלית חדשה ולגלות עד כמה רב פוטנציאל הצלחה טמון בכם מעבר למה שחשבתם.  

אני מאחל לכם המון הצלחה ומצפה לשמוע מכם על ביצועי השיא שלכם! 🥇כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן