איך לבחור מסלול קריירה המתאים לך

בחירת מסלול הקריירה היא אחת ההחלטות החשובות והמשפיעות שאדם יכול לקבל בחייו. המסלול שתבחר ישפיע על סגנון החיים שלך, רמת ההכנסה, סיפוק אישי ועוד. לכן, חשוב לתת להחלטה זו את מלוא המחשבה והדיון הפנימי.

במאמר זה נסקור את השלבים החשובים בבחירת מסלול קריירה, החל מלמידה עצמית והבנת העדפות אישיות, דרך סקירת האפשרויות והזדמנויות התעסוקה הקיימות, ועד לקבלת החלטה מושכלת [להאזנה לפרק מורחב בנושא גילוי עצמי ושינויים].

הבנה עצמיתמי אתה ומה אתה רוצה

השלב הראשון בבחירת מסלול קריירה הוא למידה עצמית. עליך להבין מהם הערכים, התחומים וסוגי העיסוקים שמעניינים אותך, מהן המיומנויות והכישורים הייחודיים שלך, מהי רמת השכר שאתה מצפה לה והיכן ברצונך לגור [עוד על בחירה ותפיסת מיינדסט כלכלי]. ככל שתכיר את עצמך, כך תוכל לקבל החלטות טובות יותר לגבי הקריירה שלך.

כדי להבין טוב יותר את העדפותיך, כדאי לענות על מספר שאלות מנחות:

 • מהם תחומי העניין שלי? האם יש נושאים המעניינים אותי במיוחד? מדע, אמנות, כלכלה ועוד?
 • מהן הפעילויות שאני נהנה לעשות? האם אני אוהב יצירה, פתרון בעיות, עבודה עם אנשים או משהו אחר?
 • היכן אני רואה את עצמי בעוד 5/10/20 שנה? מהם החלומות והשאיפות שלי בתחום הקריירה?
 • מהי רמת השכר שאני מצפה לה בשלב זה בחיי? האם היא גמישה או קשיחה?
 • האם יש מקום מגורים מועדף שברצוני לגור בו בעתיד? האם אני מוכן לנדוד לצורך עבודה?

בנוסף לשאלון עצמי, כדאי לבצע גם מבחני העדפות קריירה שיכולים לסייע בזיהוי תחומי כוח ועניין אישיים. דוגמאות למבחנים פופולריים הן מבחן הולנד לבחירת מקצוע ומבחן מיירסבריגס לסוג אישיות. ניתן גם לפנות ליועץ קריירה מקצועי להדרכה.

חקר האפשרויות הקיימות בשוק

לאחר שהכרת היטב את העדפותיך ותחומי העניין שלך, הגיע הזמן לחקור את מסלולי הקריירה האפשריים בשוק ולבדוק אילו מהם הכי מתאימים לפרופיל שלך.

ישנם מאות רבות של מקצועות ומשלחי יד לבחור מהם, והמחקר הזה יכול לקחת המון זמן. חשוב לגשת לתהליך בצורה ממוקדת ויעילה.

הנה מספר טיפים שיעזרו לך בשלב זה:

 • השתמש באתרי חיפוש משרות וקריירה מובילים כדי לסנן ולמצוא משרות הקרובות ביותר לתחומי העניין שזהית. אתרים טובים הם לינקדאין, אנשים ועבודה, גובס ועוד. חפש גם בדפי קריירה של חברות גדולות.
 • דבר עם אנשי מקצוע המועסקים בתפקידים שאתה שוקלבקש מהם מידע על סוג העבודה, האתגרים וההזדמנויות בתחום.
 • השתתף בימי קריירה וירידי תעסוקה באקדמיה או במקומות עבודה שונים.
 • חפש מידע על מגמות ותחזיות התעסוקה במשק לטווח הארוך. אילו תחומים צפויים לצמוח ואילו להיתכווץ? האם יש ביקוש גבוה למקצוע מסוים?
 • בדוק האם נדרש לימוד אקדמי או הסמכה כלשהי על מנת לעסוק במקצוע המבוקש. מהן תוכניות הלימוד הרלוונטיות? כמה שנים הן נמשכות וכמה הן עולות? האם יש מלגות זמינות בתחום?
 • רכז את כל המידע שמצאת במסמך אקסל מסודר עם פירוט של תנאי הסף, שכר ממוצע, אפשרויות קידום וגידול וכדומה עבור החלופות השונות.

עם מידע טוב ומגובש על החלופות בידך, תוכל לבצע השוואה ביניהן ולהתחיל לצמצם אותן לרשימה קצרה של אפשרויות מועדפות [עוד על קבלת החלטות ומנהיגות אישית בימינו].

קבלת החלטה מושכלת

כעת, לאחר שאספת די מידע על עצמך ועל אפשרויות הקריירה השונות, מגיע הרגע שבו עליך לקבל החלטה בנוגע לכיוון המקצועי שבו ברצונך לצעוד קדימה.

החלטה על מסלול קריירה היא לעיתים קרובות מורכבת, שכן ישנן מספר חלופות טובות לבחור מהן. עם זאת, להלן מספר שיקולים ושלבי החלטה שיסייעו לך לקבל את ההחלטה הנכונה עבורך:

 • כתוב רשימה של חסרונות ויתרונות עבור 2-3 החלופות המובילות. התמקד הן בשיקולים רציונליים כגון שכר והכשרה נדרשת והן בשיקולים רגשיים כגון סיפוק צפוי ופיתוח אישי.
 • שוחח עם בני משפחה וחברים קרובים שאתה סומך על דעתם. שמע את עמדתם בנוגע לחלופות השונות בהתבסס על היכרותם את אישיותך וכישוריך.
 • כדאי לדבר גם עם אנשי מקצוע בתחום כגון מנהלי משאבי אנוש או יועצי קריירה. הצג בפניהם את החלופות בהן אתה שוקל ושאל שאלות לגבי תחום העיסוק אותו הם מייצגים.
 • בחר חלופה אחת איתהתתחתןלפרק זמן קצוב, למשל חודש. נסה לחשוב, להרגיש ולפעול בהתאם לבחירה זו לאורך פרק הזמן. האם היא ממשיכה להרגיש נכונה ומתאימה? בסיום התהליך תוכל לקבל החלטה סופית.
 • זכור כי במידה ותבחר במסלול מסוים ולאחר זמן תרגיש שהוא אינו מתאים לך, אפשר תמיד לערוך שינויי כיוון בקריירה. פתוח את הראש לאפשרויות חדשות גם בעתיד.

בחירת הקריירה היא מסע שיכול להימשך שנים אחדות. חשוב לתת לעצמך את הזמן ללמוד, לחקור את העולם ולהתנסות בדרכים שונות עד שתמצא את המקום המתאים לך ביותר מבחינה מקצועית. אם תפעל בשיטתיות תוך כדי הקשבה לליבך, סביר להניח שתגיע בסופו של דבר לבחירה הנכונה עבורך.

בהצלחה במסע!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן