האם הרגש הוא בגוף או במוח? איך מודדים רגשות ולמה בכלל צריך אותם? ד"ר נועה אלבלדה, חוקרת מוח ממרכז סגול למוח ותודעה תענה על שאלות אלו ועוד. בפרק נועה תסקור את ההיסטוריה של חקר הרגשות.   נועה גם מסבירה כיצד הם חוקרים רגש במעבדה ומשתפת בממצאים מעניינים בחקר רגשות מורכבים כמו חמלה ואמפתיה ואיך אוהדי כדורגל קשורים לכל זה? אפרופו מחקרים שמרכז סגול עושים, הלסת שלי נפלה כשנועה סיפרה לי על מחקר שבוחן סנכרון רגשי ומחשבתי בין אנשים. בחלק האחרון של הפרק אנחנו מדברים על תיאוריה חדשנית שעוסקת בחקר הרגשות – שווה שמיעה.

קצת על נועה:

ד"ר נועה אלבלדה היא חוקרת מוח במרכז סגול למוח ותודעה ואחראית על פיתוח והפצת התכנים החינוכיים של המרכז. נועה לא התחילה בחקר המוח אלא דווקא רצתה להיות מורה ולמדה חינוך – במהלך התואר הראשון כשנחשפה לתחום מדעי המוח התאהבתה בתחום  ונרשמה ללימודי תואר שני ודוקטורט במדעי המוח. 

כיום בעבודתה היא משלבת את שלושת תחומי העניין שלה – מחקר מוח, חינוך ותקשורת המדע. נועה היא ראש תחום נוירו-פדגוגיה במרכז סגול – במילים פשוטות היא אחראית על פיתוח והפצת התכנים החינוכיים של המרכז. במסגרת זו היא מתמחה בהנגשה של תובנות ממחקרי מוח לקהלים מגוונים הכוללים אנשי מקצוע מתחום החינוך, בריאות הנפש והציבור הרחב – כמו מה שהיא עושה ממש כאן בפודקאסט. נועה מאמינה כי הפצת ידע מדעי מבוסס בצורה מדויקת לקהל הרחב חשובה מאוד משום שהיא תורמת רבות לתהליכי קבלת החלטות ולהתנהלות יומיומית מיטבית של כל אדם באשר הוא ובכך משפרת את איכות החיים של כולנו כפרטים וכחברה. 

האני מאמין של נועה לגבי הפצת ידע הוא כזה: כאשר אנשים רוכשים ידע על המוח, הם למעשה רוכשים ידע על עצמם, מפתחים מודעות גבוהה יותר לגבי האופן בו הם מגיבים לאנשים אחרים ולעולם שסביבם והבנה טובה יותר לגבי האופן בו הם מתנהלים בעולם. כתוצאה מכך הם מפתחים את היכולת ואת המוטיבציה לשנות את ההתנהגויות וההרגלים שפוגעים בהם ולטפח את ההתנהגויות וההרגלים שתורמים לרווחה הנפשית שלהם.

על מרכז סגול:

מרכז סגול למוח ותודעה הוא מרכז למחקר מוח בסיסי ויישומי המנוהל ע"י ד"ר נאוה לויט בן-נון. שני תחומי הפעילות של המרכז הם מחקר מוח והפצת ידע (neuroeducation).

מטרתו העיקרית של המרכז היא להעמיק את הידע המדעי אודות המוח האנושי ולרתום ידע זה לטובת שינוי אישי וחברתי. אנחנו פועלים מתוך אמונה עמוקה כי הידע הרב שנצבר בשנים אחרונות לגבי תפקוד המוח והפסיכולוגיה האנושית צריך לקבל מקום מרכזי בהחלטות מקצועיות, ציבוריות ופוליטיות שיש להן השפעה מכריעה על ההתפתחות, הבריאות והרווחה של האדם והחברה.

מרכז סגול הוא מרכז ייחודי באקדמיה הישראלית בהיותו מבוסס על מודל של מרכזים דומים באוניברסיטאות מובילות בעולם שפועלים ליצור שפה משותפת בין האקדמיה לקהילה. אנשי המרכז הם חוקרי מוח פעילים שנמצאים בחזית המחקר המדעי בארץ, ובמקביל מתמחים בגזירת תובנות מעשיות ממחקרי מוח והנגשתן לקהל הרחב.

סיכום הנקודות בפרק:

  • מה זה רגש? 
  • למה אנחנו צריכים בכלל רגש?
  • קצת על ההיסטוריה והמחקרים בתחום חקר הרגשות
  • איך חוקרים ומודדים רגש במעבדה?
  • האם הרגש הוא בגוף או במוח? מה הקשר ביניהם?
  • מה ההבדל בין רגשות בסיסיים לרגשות מורכבים?
  • איך אוהדי כדורגל קשורים לכל זה?
  • מה זה סנכרון?
  • מהם הקשיים בביצוע מחקרים על רגשות?
  • איך רגש וקוגניציה מתחברים?
  • איך המוח עובד וכיצד חלקיו השונים משתפים פעולה
 • מהי התיאוריה החדשנית על רגשות של ד"ר ליסה פלדמן

למידע נוסף על מרכז סגול למוח ותודעה:

מרכז סגול למוח ותודעה

דף הפייסבוק של מרכז סגול למוח ותודעה

ערוץ היוטיוב של מרכז סגול למוח ותודעה

One comment on “מוח ורגשות – ד”ר נועה אלבלדה – פרק 21

 1. ענת הגיב:

  מצוין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *